Vill du läsa fler artiklar av Kina Andersson? Då vill vi tips om artikeln ”Smyckeåret 2025: Personligt!”.
Följ oss gärna på Instagram och Facebook där du får snabbast uppdatering inför kommande artiklar.
När den norska smyckekonstnären Kathrine Lindman ropas upp som ”Designer of the Year” under Inhorgenta Award Gala i februari, blir ingen gladare än jag. Juryn har uppmärksammat hennes elegant-coola armband i silver och emalj som ger en illusion av pärlor. Jurymedlemmarna beskriver hennes arbete som ”en känslomässig design med ett välkomponerat materialval.”
Jag har absolut inget med Kathrines succé att göra, men bara för att jag själv ”upptäckte” henne för några år sedan känner jag mig, ja, delaktig. Fånigt så klart. Men jag tänker att det har med något viktigt att göra, att smycken får oss att möta människor. Jag såg hennes armband, började prata med henne – och vann en ny bekantskap.
En designtävling är ett ypperligt sätt att visa upp sina färdigheter och nå ny publik – och för oss betraktare att ta del av exceptionella skapelser. Finalisternas bidrag dukas upp på ett bord, konstfullt ”serverade” på tallrikar för alla besökare att se. De vinnande bidragen presenteras sedan under en galakväll, utvalda och bedömda av en internationellt sammansatt jury, med bland andra den välkände brittiske designern Stephen Webster och den lika välkända smyckeinflueraren Katerina Perez.
– Inhorgenta Award är vårt sätt att tillhandahålla en scen för exceptionella skapelser från smycke-, klock- och ädelstensindustrin, oavsett om det är ett smycke av en nykomling eller ett speciellt smycke från ett etablerat varumärke. I år fick vi återigen se otroliga alster som på ett imponerande sätt visar branschens mångfald och excellens, säger Stefanie Rummel som är VD för Messe München.
I klassen ”Designer of the Year” uppmärksammas ”kreativa visioner och extraordinär design som inspirerar med innovativ styrka och enastående hantverk”. Lustigt nog hade jag också hunnit bekanta mig något med de övriga två finalisterna i just den här klassen under mässdagarna, den finländska guldsmeden Jouni Saarenpää/ Unique Jewels och paret bakom Sian Design, Antonia och Simon från München. Hade någon av dessa vunnit hade jag också blivit glad. Bra design talar naturligtvis för sig själv, men att lära känna personen bakom den tillför liksom en extra dimension.
Till den som vunnit en tävling måste naturligtvis den klassiska frågan ställas: Hur känns det?
– Som ett mycket fint erkännande av många års arbete. Jag känner mig hedrad och stolt, säger Kathrine.
Vad tror du att ett sånt här pris innebär för en designer?
– Jag tror att den här utmärkelsen kommer att bidra till att sätta mitt arbete på den internationella marknaden och kommer att bidra till att skapa nya möjligheter.
Och även om han inte vann, menar Jouni Saarenpä att det var en framgång att vara med bland finalisterna.
– Att nå finalen bevisade att min smyckedesign är spännande även för andra proffs. Framgång i tävlingen stärker mitt självförtroende i mitt arbete, särskilt med tanke på att många deltagande företag har betydligt större resurser än jag.
– Att delta i tävlingen, och att lyckas i den, ger synlighet och prestige bland kunder och kollegor. Detta är naturligtvis fördelaktigt när du vill försörja dig inom detta underbara, men ibland utmanande område. Tävlingens nivå, bredden och kalibern på domarpanelen samt den praktfulla galan bidrar alla till att göra tävlingen till en trevlig och värdefull upplevelse.
Ett annat exempel på hur smycken får människor att mötas: En av finalisterna i klassen “Fine Jewelry of the Year” var ett samarbete mellan två smyckeföretag Binder och Capolavoro. De har varit grannar på mässan genom åren, och med tiden växte idén fram att göra något tillsammans. Resultatet blev en fantastisk brosch som går att bära på flera olika vis.
Klassen ”High Jewelry” är så klart lite extra intressant. I år vann italienska Serafino Consoli med sin “Grande Bellezza” ring, en diamantring som både är stretchbar och där diamanternas caratvikt växer progressivt från den nedre delen till den övre delen av ringen. ”En modern juvel som kombinerar elegans och innovation i perfektion”, skrev juryn i sin motivering.
Diamanter med extra wow-faktor är annars något som särskilt de tyska utställarna bjuder på. Det är en fröjd att besöka alla tekniska mästare, som Gebrüder Schaffrath med sina ”free moving diamonds”, Niessing med sina Tension-ringar och Schmuckwerk med sin briljanta idé att sätta en diamant i en glaskula och få stenen att se större ut.
Inhorgenta Award omfattar även en klass för ädelstenar, där ovanliga färgstenar och extraordinär slipning och design uppmärksammas. Dessa naturens under är så klart en stor anledning att besöka Inhorgenta. Louise Persson, som för närvarande håller på med sitt gesällarbete, hade ett tydligt mål i sikte när hon besökte mässan: Stenavdelningen.
– Det är alltid den mest spännande delen för mig, och den här gången var inget undantag. Timmarna flög förbi medan vi granskade ädelstenar och pärlor, på jakt efter de där speciella fynden som verkligen talade till oss.
Var det något särskilt du fann intressant?
– När jag rundade ett hörn och fick syn på en monter fylld med cabochonslipade tsavoriter, kändes det nästan som att tiden stannade. Jag mindes direkt när jag först såg sådana stenar på Inhorgenta-mässan 2017 – hur de då fascinerade mig och hur jag sedan dess aldrig lyckats hitta liknande igen. Att nu återse dem var som att hitta en borttappad skatt.
– Och opaler, som jag tidigare beundrat på avstånd men aldrig riktigt fastnat för, fångade plötsligt min fulla uppmärksamhet. De svarta opalerna och de halvgenomskinliga eldopalerna gnistrade på ett sätt som fick mig att drömma mig bort. När jag studerade deras färgspel kändes det som att blicka in i en magisk värld och ett nästan oemotståndligt habegär infann sig.
– Att se dessa ädelstenar i alla sina former och färger gav mig en enorm kreativ gnista. En enda sten kan inspirera till ett helt nytt smycke, och det är just därför Inhorgenta-mässan är så viktig för mig. Här föds nya idéer, här får passionen nytt liv. Varje besök lämnar mig med en längtan efter att skapa något unikt.
Inhorgenta handlar också om kunskapsöverföring. Trendfactory samlar specialister och entusiaster från världens alla hörn som delar med sig av sina respektive kunskaper, erfarenheter och tankar. Det här är ett ypperligt sätt att ta del av nyheter och trender som påverkar ädelstens- och smyckeindustrin och påverkar världens smyckeköpare, från det växande intresset för vintage-smycken till hur 3D-printing utvecklar smyckedesign. Och så det viktigaste av allt hållbarhet. Natural Diamond Council påminde oss om att vi alla måste hålla kraven på hållbarhet högt. Företag gör klokt i att följa EU:s nya direktiv om företags hållbarhetsrapportering (CSRD).
Inhorgenta 2025 var mer internationell än någonsin, med 1 334 varumärken från 38 länder och över 25 000 besökare från cirka 100 länder. Inhorgenta är också välbesökt av svenskar. Det allmänna omdömet var överväldigande positivt.
– Vi gillade verkligen Inhorgenta mer än på länge. Det verkade vara mer besökare och det gör skillnad. Det blir mer livfullt. Utställarna kändes också mer hoppfulla, uttröttade men glada., säger guldsmedsmästaren Kristina Johansson
Vad jag förstår vill också Inhorgenta gärna se fler skandinaviska utställare – och visst vore det väl roligt att se fler skandinaver visa upp sig. Och jag skulle gärna se en svensk vinna Inhorgenta Award!
En alldeles särskilt skimrande, nästan poetisk upplevelse var utställningen ”Timeless Brilliance” med utsökta diamantjuveler från anrika antik- och ädelstenshandlaren Ernst Färber. Det är också en favorit att besöka, inte minst för att de alltid lyckas visa mig ”nya” sköna ting av Suzanne Belperron.
Och så en ny favorit: Yana Nesper med de allra vackraste pärlor i snygg och fiffig design som tillåter dig att använda ett smycke på flera olika sätt, som till exempel hals/armbandet som du kan vira runt hals eller armled och som fästs med en magnetisk vajer.
Till sist: Kanske det roligaste mötet av alla: Denna förnämliga sajts grundare NSG (en av Sveriges ledande leverantörer av ädelmetaller) arrangerar varje år ett event under mässan som samlar alla skandinaver på plats och som övergår till en middag. Inhorgentas ”Coolest corner” helt enkelt. Ett absolut måste för alla skandinaver som besöker mässan.
– Det är en fantastisk möjlighet att umgås med andra som delar samma passion, menar Louise Persson.
Vill du läsa fler artiklar av Kina Andersson? Då vill vi tips om artikeln ”Smyckeåret 2025: Personligt!”.
Följ oss gärna på Instagram och Facebook där du får snabbast uppdatering inför kommande artiklar.
NSG Sweden AB, samlar in och bearbetar dina personuppgifter för att anpassa din upplevelse av vår webbplats samt för att förbättra våra produkter och tjänster.
När som helst har du rätt att få tillgång till, korrigera och radera dina personuppgifter och att invända mot bearbetning av dina personuppgifter. Du kan utöva dessa rättigheter genom att skicka ett e-postmeddelande till följande adress info@aurumforum.se
NSG Sweden AB förbinder sig att respektera och skydda dina personuppgifter och din personliga integritet i enlighet med gällande lagstiftning, branschregler och andra relevanta normer. Vi lämnar aldrig ut dina personuppgifter till tredje part utan ditt godkännande.